چطور از دست حشرات در طبیعت خلاص بشیم؟

نیش حشرات می‌تواند یک سفر یا پیک نیک دلچسب را خراب کند، اما راه مقابله با این موضوع ماندن در خانه نیست. روش‌های مقابله با حشرات در طبیعت را بیاموزید.

فضای باز به ویژه طبیعت قلمرو حشرات است. انواع مختلفی از آنها در طبیعت وجود دارند، اما مدنظر ما انواع پشه‌ها، زنبورها، کنه‌ها و تمام حشراتی هستند که نیش می‌زنند و می‌توانند تبدیل به یک مزاحمت واقعی شوند. روش‌های زیادی برای دور نگه داشتن آنها وجود دارد، از مواد طبیعی دافع حشرات گرفته تا لباس‌های مقاوم در برابر حمله حشرات و نیش آنها.

چرا پشه‌ها نیش می‌زنند؟

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که تقریباً ۲۰ هزار نفر در سال به علت مار گزیدگی می‌میرند، اما مالاریا سالانه پنجاه برابر بیش از این تعداد از افراد را می کشد. با وجود اندازه آنها، پشه‌‎ها در واقع کشنده‌ترین موجودات روی زمین هستند. مطالعات زیادی برای مشخص کردن راه‌های جلوگیری از گزش پشه صورت گرفته است. در مورد چرایی نیش زدن حشرات باید بدانید، پشه‌های نر و ماده هر دو ترجیح می‌دهند از شهد گل تغذیه کنند. با این حال، پشه‌های ماده وقتی آماده تولید مثل می شوند، تغذیه خود را به یک رژیم پروتئین خونی تغییر می‌دهند. موضوع عجیب اینکه مطالعات نشان می‌دهد که پشه‌ها ترجیح می‌دهند مردان را بیش از زنان گاز بگیرند. عجیب‌تر اینکه افراد دارای اضافه وزن در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

پشه‌ها می‌توانند از دی اکسید کربن ساطع شده از نفس و پوست شما، متوجه حضورتان شوند. پنهان کردن خود یا نگه داشتن نفس شما عملی نیست، پس با انجام اقدامات مناسب خطر گزش را کاهش دهید.

حشرات جذب بو می‌شوند، آن را حذف کنید

چند نکته که باید هنگام پیک نیک به خاطر بسپارید این است که حشرات به چیزهای دارای بو مانند لوسیون‌های معطر و مواد غذایی جذب می‌شوند. عدم استفاده از هرگونه محصولات بهداشتی که دارای عطر هستند به شما کمک می‌کند تا حشرات را از خود دور کنید. میز یا سفره مواد غذایی خود را تمیز نگه دارید. بعد از هر وعده غذایی، بلافاصله پس از پخت و پز ظرف‌های خود را بشویید. زباله‌ها را دفع کنید و مواد غذایی را در جایی دور از دسترس حشرات نگهداری کنید.

از محیط‌های مرطوب دور بمانید

حشرات علاوه بر اینکه جذب بو و مواد ساطع‌کننده بو می‌شوند، به حضور در محیط‌ها و مناطق مرطوب نیز علاقه دارند. در صورتی که می‌خواهید از حمله حشات دور بمانید، تا حد ممکن از اردو زدن و پیک نیک کردن در نزدیکی  چمنزارهای مرطوب، مزارع، دریاچه‌ها، مرداب و هر منطقه‌ای که آب در آن راکد است، خودداری کنید.

پوست خود را بپوشانید

اگر قصد ماندن و گشت و گذار در طبیعت را دارید، تا حد امکان پوست خود را بپوشانید. از آنجا که حشرات در فصول گرم و مناطق گرمسیری بیشتر دیده می‌شوند، پوشیدن چند لایه لباس ممکن نخواهید بود، هر لباس آستین بلند و سبکی به شما کمک می‌کند تا از حمله شدید حشرات دور بمانید. می‌توانید در کنار آن از کلاه‌های دارای توری استفاده کنید یا کلاه لبه‌دار خود را با وصل کردن توری به لبه آن، شبیه کلاه زنبورداران، در برابر حشرات مجهز کنید.

فانوس دافع پشه نصب کنید

فانوس یا همان چراغ‌های دافع حشرات وسیله دیگری برای دور کردن آنها در پیک نیک هستند. این فانوس‌ها بو و عطر خاصی منتشر می‌کنند که حشرات از آن فراری هستند. همچنین، دستگاه‌های تولیدکننده صدا نیز مبارزهای خوبی در برابر حشرات هستند. این دستگاه با تولید صدایی با فرکانس قابل تشخیص از سوی حشرات و آزاردهنده برای آنها، محیط را برای شما امن می‌کند.

از محصولات دارویی استفاده کنید

اگر فکر می‌کنید تمام این راه‌ها نمی‌تواند حشرات را از شما دور کند یا به دلیل وجود حساسیت به نیش حشرات، امکان ریسک ندارید، از محصولاتی که در داروخانه‌ها یا عطاری‌ها برای مقابله و دفع حشرات وجود دارد تهیه کنید.


تبلیغات | AD


پیام بگذارید